Ma 2024. október 11., péntek, Brigitta, Gitta napja van.

Főmenü

Sütő András Díj - A nyevőrzés díja

 

LAUDATIO

A Sütő András Nyelvőrzés Díjat Szekernyés Jánosnak és Szekernyés Irénnek ítéli az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége 2011-ben.

Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetségének Nyelvőrzés Díja azon rangos elismerések egyike, mely az erdélyi magyar közösség szellemi értékeinek megmaradásáért, s az anyanyelv ápolásáért folytatott kimagasló tevékenységekért jár.
Nyelvünk, akár a kultúránk, fontos része nemzeti sajátosságunknak. Nem mindegy hogyan nyúlunk hozzá magyar közösségünk szellemi gondozásához, átadásához. A magasfokú igényesség, de ugyanakkor az alázat, a megalkuvást nem ismerő elkötelezettség, a következetes rendszeretet csak néhány olyan fontos és elmaradhatatlan tanári magatartásforma, melyek díjazottaink egész életpályáját meghatározták. A megszokottól eltérően ma nem egy személy, hanem egy házaspár veheti át e díjat, akik a rendkívüli eredményes tanári, alkotói, nyelvművelői munkájuk során nem csupán családi értelemben voltak segítőtársai egymásnak, hanem szakmai tevékenységük minden területén.
Annak ellenére, hogy nem a Bánság szülöttei, mégis utolérhetetlen igyekezettel kötelezték el magukat kulturális környezetük megismerésében, járható utat nyitva jelenünk és múltunk között.
Szekernyés Irén tanárnő a katedra mellől oktatta tanítványainak a magyar nyelv páratlan szépségeit, előbb két vidéki iskolában, majd Temesvár egyetlen magyar nyelvű líceumában, ahol színjátszócsoportot is vezetett. Rendszeresen publikál nyelvműveléssel foglalkozó jegyzeteket a hazai sajtóban, nyelvművelő rovatával évekig jelen van a Temesvári Rádió magyar nyelvű műsorában is. Jelenleg a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház titkáraként szolgálja anyanyelvünket.
Szekernyés János azon sokoldalú személyiségek egyike, akiknek munkásságát lehetetlen egy műfajba besorolni. Jelenléte a közösségünkben egy valós biztonságérzetet nyújt. Bármikor komoly kutatásokon alapuló ismeretanyaggal szolgál nagy elődeink életéről, munkásságáról, olyan összefüggéseket világít meg, melyek mindannyiunk számára tanulságosak lehetnek. Elvitathatatlan értékeket hordozó írásművei az irodalom, helytörténet, képzőművészet, dramaturgia területén kimagasló munkáknak tudhatók be.
Felismerte és megírta azt a sajátos bánsági jelenséget, ahol a különböző nemzetek kultúráinak egymásra hatásából alakult ki az az élettér, ahol ma itt élünk. Éppen ezért széles körű elismerés övezi munkásságát az itt élő nemzeti kisebbségek és a többségben élő románok részéről is.
Tanárként kezdte pályafutását, majd újságíróként vált ismertté. Szerkesztő, tudósító, belső munkatárs tucatnyi lapnál, több mint négy évtizeden keresztül. Volt a temesvári magyar színház irodalmi titkára, majd átmenetileg megbízott igazgatója is. Munkatársa a Román Akadémia temesvári kutatóintézetének, valamint elnöke a Romániai Képzőművészek Szövetsége temesvári szerevezetének.
Kötetek sorozata teszi teljessé írói munkásságát, melyekben kiemelkedő hangsúlyt fektet a helytörténeti jellegű írásokra.
Leszögezhetjük, hogy elismerést és megbecsülést érdemel a mai napon díjazott Szekernyés házaspár, akik évtizedeken át igényesen szolgálták a világon számunkra legszebb nyelvet, magyar nyelvünket.
Büszkék vagyunk, hogy felnézhetünk rájuk.
Tartsa meg az Isten sokáig lankadatlan munkakedvüket, munkájuk által minket is gazdagítva.

                                                                                                                                         Szabó Ferenc

Temesvár, 2011. május 6.
 

© AESz, 2008. Minden jog fenntartva. Grafika: Ördög-Gyárfás Ágota. Webdesign: http://www.voidart.ro/