Ma 2025. április 21., hétfő, Konrád napja van.

Főmenü

Programok 2016.

2016-ban is megszerveztük a diákok hagyományos vetélkedőit, valamint a  magyarországi döntőkön való részvételt.

Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége, a bukaresti Nemzeti Oktatási és Kutatási Minisztérium és a Mikes Kelemen Főgimnázium szervezésében 2016. február 4. és 6. között nyolcadik alkalommal került sor Sepsiszentgyörgyön a középiskolások országos helyesírási versenyére. A versenyre idén 72 középiskolás diák érkezett Arad, Bihar, Brassó, Kolozs, Kovászna, Fehér, Hargita, Hunyad, Maros, Máramaros, Szatmár és Temes megyékből. A versenyzőknek egy tollbamondást, valamint egy helyesírási feladatlapot kellett megírniuk, kitölteniük, ezeket a magyarországi versenyek követelményrendszeréhez igazodva dr. Cs. Nagy Lajos, a pozsonyi Comenius Egyetem és dr. N. Császi Ildikó, a Maribori Egyetem tanárai állították össze. Az ünnepélyes megnyitót követően a dolgozatírással egy időben került sor a tanárok fórumára: Mi változott a magyar helyesírásban? – előadók: dr. Cs. Nagy Lajos és dr. N. Császi Ildikó. A verseny a feladatok értékelésével és az ünnepélyes díjazással zárult.
Az Implom József Helyesírási Verseny Kárpát-medencei döntőjén tíz erdélyi tanuló vett részt. A versenyre 2016. február 25-én került sor a gyulai Erkel Ferenc Gimnázium és Informatikai Szakképző Iskola szervezésében.
A kolozsvári Brassai Sámuel Elméleti Líceum adott otthont 2016. április 8. és 10. között a Simonyi Zsigmond Helyesírási Verseny országos szakaszának, melyet az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége nyolcadik alkalommal szervezett meg az általános iskolásoknak. A versenyre idén 72 általános iskolás diák érkezett Arad, Beszterce-Naszód, Bihar, Brassó, Kolozs, Kovászna, Fehér, Hargita, Hunyad, Maros, Máramaros, Szatmár, Szeben, Szilágy, Temes megyékből és Bukarestből.
A versenyzőknek évfolyamonként egy tollbamondást, valamint egy helyesírási feladatlapot kellett megírniuk, kitölteniük, ezeket a magyarországi versenyek követelményrendszeréhez igazodva ELTE Mai Magyar Nyelvi Tanszékének oktatói állították össze. Délután a résztvevők Rekita Rozália és Kötő Áron Puck és a többiek című előadását nézték meg. A rendezvény a feladatok értékelésével és az ünnepélyes díjazással zárult.  
Az országos verseny eredményeként a Simonyi Zsigmond Helyesírási Verseny Kárpát-medencei döntőjére évfolyamonként 3-3 diák jutott tovább. A versenyre május 27–29. között került sor Budapesten.
2016. május 20. és 22. között került sor az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége, a Napsugár gyermeklap, a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület, a Maros Megyei Tanfelügyelőség és a Marosvásárhelyi Református Kollégium szervezésében Marosvásárhelyen a Magyar Nyelv Napjai nagyszabású erdélyi magyar anyanyelvi rendezvénysorozatra, melyet szövetségünk fennállása óta minden évben megszervez. 
A rendezvény a Kultúrpalota nagytermében tartott péntek délutáni ünnepélyes megnyitóval kezdődött, amelyen átadták A Sütő András Nyelvőrzés Díjat is, majd az Erdélyi magyar helységneveink című szakmai konferenciával és Aranka György szobrának megkoszorúzásával folytatódott. A Sütő András Nyelvőrzés Díjat ez évben Kilyén Ilka marosvásárhelyi színművésznek adományozta a Szövetség az erdélyi magyar nyelv védelmében, az anyanyelvi műveltség terjesztésében és az anyanyelvhasználat bátorításában szerzett érdemeiért. A díjat Ördög-Gyárfás Lajos az AESZ ügyvezető elnöke adta át, laudációt Gáspár Sándor rádiószerkesztő mondott. 
Másnap a Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedőn három korosztályban harminc csapat 90 tanulója mérte össze tudását, anyanyelvi műveltségét. A IV. osztályosok vetélkedőjét Zsigmond Emese a Napsugár gyermeklap főszerkesztője, az általános iskolások vetélkedőjét Simon György, a középiskolásokét Turzai Melánia vezette, a verseny feladványai, gyakorlatai, kérdései erdélyi magyar helységnevek tematikájához kapcsolódtak. 
A rendezvényt a több mint százötven résztvevő számára szervezett különböző foglalkozás, városnézés, gernyeszegi kirándulás, a Maros Művészegyüttes előadása, táncház gazdagította. Vasárnap a versenyek kiértékelése után a záróünnepség keretén belül került sor az ünnepélyes díjkiosztásra.
Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége és a kolozsvári Magyar és Általános Nyelvészeti Tanszék egy egyhetes tábor keretében szervezte meg az Unikornis középiskolás diákoknak szóló nyelvi olimpia országos szakaszát. A táborban a verseny két korábbi, internetes fordulóján legjobb eredményt elért hat csapat vehetett részt. A tábori programot Deme Róbert színművész, rendező vezette. A szakmai programot a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Magyar és Általános Nyelvészeti Tanszékének oktatója, Kádár Edit és csapata, Csősz Enikő magyar–kínai szakos hallgató, valamint Erdei-Doloczki Csilla és Lakatos Aliz mesterképzős hallgatók biztosították. A versenyen kívül több nyelvészeti műhelyfoglalkozáson is részt vehettek a diákok és tanáraik, valamit a tábori program részeként kézműves foglalkozások, múzeumlátogatások és kirándulás színesítették a programot, de a közös zenélés és éneklés sem maradt el. A versenynek a Haszmann Pál Múzeum adott otthont, ahol a kúria kellemesen hűvös múzeumi szobái és a hangulatos park székely házai mellett még a hársfa alatt is jó hangulatú csapatmunka folyt, amint helyszínről helyszínre jutva újabb és újabb feladat kihívása fogadta a diákokat. 
2016-ban november 10. és 12. között Sepsiszentgyörgyön szerveztük meg a Kriza János Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny országos döntőjét, melyre 220 diák és tanár érkezett Erdély több településéről, és a szórványból is. 
A versenyre bejelentkezett diákoknak a magyar népköltészet gazdag kincsestárából kell válogatniuk, és ezáltal kapcsolatba kerülhetnek a magyarság szellemi örökségének értékes részével. A vetélkedő által a balladamondás és éneklés napjainkban elhanyagolt előadói műfajának is híveket szerezhetünk. 
A balladamondó versenyre IX–XII. osztályosok, a balladaéneklő versenyre pedig V–XII. osztályosok (két korcsoportban: V–VIII. és IX–XII.) jelentkezhettek. A mesemondó versenyen I–XII. osztályosok (öt korcsoportban: I–II., III.–IV., V–VI, VII–VIII. és IX–XII.) vehettek részt. Mindhárom versenyformában az előzőleg megtartott helyi, megyei döntők győztesei vettek részt, melyekre 2016 októberében került sor. Idén 15 megyéből érkeztek diákok a vetélkedőre, melynek a sepsiszentgyörgyi Kós Károly Iskolaközpont, a Székely Nemzeti Múzeum, a Lábas Ház, a Míves Ház, a Bod Péter Megyei Könyvtár, a Magma Kortárs Művészeti Kiállítótér és a Kónya Ádám Művelődési Ház adott otthont. A legjobb mesemondóknak az székelykeresztúri Mátéffy Anna, a körtvélyfájai Berekméri Bálint, a székelykeresztúri Fodor Boróka Gabriella, a szatmárnémeti Kánya Réka és a nagyenyedi Kolumbán Pál bizonyultak. A balladamondó verseny első díját idén a székelyudvarhelyi Pál Emil érdemelte ki. A balladaéneklő versenyen a nagyváradi Baranyi Tünde és a marosvásárhelyi Szöllősi Katalin bizonyultak a legjobbaknak.
A verseny után a résztvevők játszóházas foglalkozáson vettek részt és színházi előadást tekintettek meg. Szombaton a díjkiosztó ünnepség keretében az első helyezettek előadásában elhangoztak a nyertes mesék, illetve balladák.
 
A programok megvalósítását támogatta:
 

 

 Sepsiszentgyörgy Helyi Tanácsa

 

 

© AESz, 2008. Minden jog fenntartva. Grafika: Ördög-Gyárfás Ágota. Webdesign: http://www.voidart.ro/