Ma 2020. február 23., vasárnap, Alfréd napja van.

Főmenü

Hírek

A Magyar Nyelv Napjai, Marosvásárhely, 2016. május 20–22.

 A Magyar Nyelv Napjai, Marosvásárhely, 2016. május 20–22.


 

A Magyar Nyelv Napjai rendezvénysorozatot idén 24. alkalommal május 20. és 22. között Marosvásárhelyen szervezte meg az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Napsugár gyermeklappal, a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesülettel, a Maros Megyei Tanfelügyelőséggel és a Marosvásárhelyi Református Kollégiummal közösen.

A rendezvény a Kultúrpalota nagytermében tartott péntek délutáni ünnepélyes megnyitóval kezdődött, amelyen átadták A Sütő András Nyelvőrzés Díjat is, majd az Erdélyi magyar helységneveink című szakmai konferenciával és Aranka György szobrának megkoszorúzásával folytatódott.

A Sütő András Nyelvőrzés Díjat ez évben Kilyén Ilka marosvásárhelyi színművésznek adományozta a Szövetség az erdélyi magyar nyelv védelmében, az anyanyelvi műveltség terjesztésében és az anyanyelvhasználat bátorításában szerzett érdemeiért. A díjat Ördög-Gyárfás Lajos az AESZ ügyvezető elnöke adta át, laudációt Gáspár Sándor rádiószerkesztő mondott.

Szombaton került sor a kisiskolások, általános és középiskolások Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedője országos döntőjére, vasárnap pedig a záróünnepségen tartott díjkiosztásra. A versenyen 30 csapat 90 tanulója vett részt.

A rendezvényt a több mint százötven résztvevő számára szervezett különböző foglalkozás, városnézés, gernyeszegi kirándulás, előadás, táncház gazdagította.

A Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő díjazottjai:

 

IV. osztály

I. díj

Művészeti Líceum, Marosvásárhely

Nyelvtörők: Bartha Ákos, Gombocz Ágnes, Makkai Márton

Tanító: Csizmadi Csilla 

 

II. díj

Gyulakutai Általános Iskola

Bóbita: Antal Sára Panna, Császár Klára, Dósa Balázs

Tanító: Varga Éva

 

III. díj

Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti

Kincs: Kalocsai Petra Adrienn, Linzenbold Frida, Sárvári Zsófia

Tanító: Sárosi Melinda

 

Dicséretek

Dr. Bernády György Általános Iskola, Marosvásárhely

Fürkészek: Kántor Kincső, Kósa Emese Izabella, Tóbiás Noémi

Tanító: Szőcs-Adorjáni Mária

 

Petőfi Sándor Általános Iskola, Csíkszereda

Csíki Petőfisek: Bocskor-Salló Farkas, Borbé Ágnes, Herța Noémi

Tanító: Török Mária, Szász Katalin

 

Szacsvay Imre Általános Iskola, Nagyvárad

Tilinkó: Bimbó Zorka, Franțiu Alexandra, Kurcz Dániel

Tanító: Balog Emese, Pap Brigitta

 

Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna

Szófonók: Ambrus Édua, Benkő Andrea, Czilli Anna Klára

Tanító: Fülöp Annamária

 

Napsugár különdíjak

Lepedus Janka-díj

Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely

Napraforgó: Dáni Kriszta, Gáspár Bernadett, Orbán Pál

Tanító: Ördög Mária

 

Fogarasy Mihály Általános Iskola, Gyergyószentmiklós

Töprengők: Barabás Tímea, Ferencz Ferdinánd, Szász István

Tanító: Antal Kinga

 

Dimitrie Cantemir Általános Iskola, Nagyvárad

Nyelvőr Baglyok: Mercsányi László Levente, Szabó Renáta, Uivaroși Denisa

Tanító: Fándly Enikő Anna

 

Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy

Vuk: Balogh Adrienn, Bartos Kriszta, Benedek Ervin Márk

Tanító: Varga Mária

 

Szatmárnémeti Református Gimnázium

Nyelvőrök: Ilonczai Zsófia, Király Rebeka, Pataki Anna Rita Csenge

Tanító: Mekker Melinda

 

Marosvásárhely Polgármesteri Hivatalának különdíja

Nicolae Iorga Általános Iskola, Nagybánya

Lovagok: Balogh Áron, Mihály Hannah, Vincze Márton Norbert

Tanító: Iloc Judit

 

Maros Megyei Tanfelügyelőség különdíja

Jósika Miklós Líceum, Torda

Tordai Pogácsák: Dénes Ádám, Harmath Dániel Zsolt, Szilágyi Tamás

Tanító: Fodor-Kiss Anna Mária

 

Marosvásárhelyi Református Kollégium különdíja

Móra Ferenc Általános Iskola, Zimándújfalu

Kincskeresők: Balogh Adrienn Lilla, Balogh Kinga, Molnár Melinda

Tanító: Valter Zsuzsa

 

Maros Megye Tanácsának különdíja

1-es Számú Általános Iskola, Kémer

Szupercsapat: Lőrincz Sándor Ákos, Major Dávid, Oláh Zsolt Krisztián

Tanító: Fazakas Ibolya

 

 

V–VIII. osztály

 

I. díj

Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy

6 árok mentén: Damokos Beatrix, Péter Brigitta, Szonda Gergő

Felkészítő tanár: Pénzes Ágnes, Kedves Laura

 

II. díj

Ady Endre Elméleti Líceum, Nagyvárad

Anyanyelvcsavarók: Divin Judit, Kohán Zsófia Emma, Társi Kristóf Zsolt

Felkészítő tanár: Kirkósa Enikő, Ferkő Emília

 

III. díj

11-es Számú Általános Iskola, Nagyvárad

Anyanyelvelők: Zefer Szilvia Petra, Moghiș Bianca, Zsebe Adél

Felkészítő tanár: Coroianu Ágnes

 

Dicséretek

Németh László Elméleti Líceum, Nagybánya

Medáliák Társasága: Balázs Udó, Krizsanovszki Viktor, Korponay Albert

Felkészítő tanár: Váradi Izabella

 

Európa Általános Iskola, Marosvásárhely

Helylesők: Oltean Annamária, Szabó Eszter, Szekernyés Péter

Felkészítő tanár: Tóth Mária Orsolya

 

Florea Bogdan Általános Iskola, Szászrégen

Nyelvmanók: Deák Anna Blanka, Ferenczi Beatrix, Czimbalmos Eszter-Réka

Felkészítő tanár: Ady Gyöngyvér

 

Különdíjak

Antos János Általános Iskola, Réty

Kolibrik: Kányádi Anita, Fejér Rebeka, Szabó Eszter

Felkészítő tanár: Már Orsolya

 

Liviu Rebreanu Általános Iskola, Marosvásárhely

Szóforgatók: Forró-Bathó Eszter-Anna, Székely Dávid, Török Adrienn

Felkészítő tanár: Majláth Gabriella

 

Geo Bogza Általános Iskola, Balánbánya

Nem rezelünk be!: Balázs Andor, Cherecheș Előd, Kedves Alexandra

Felkészítő tanár: Vermesser Levente

 

IX–XII. osztály

 

I. díj

Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely

Gatyábarázott Szókukacok: Portik Kriszta, Jánosi Mária, Portik Sándor

Felkészítő tanár: Fekete Erzsébet-Noémi

 

II. díj

Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy

Zuvatolók: Dénes Petra, Izsák Arnold Róbert, Man Rebeka

Felkészítő tanár: Dobra Judit, Tókos Ibolya

 

III. díj

Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marovásárhely

Épkézláb ékesszólók: Góga Andrea, Koós Imola, Magyari Zsuzsanna

Felkészítő tanár: Sikó Olga Anna

 

Különdíjak

Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna

Észpörgetők: Csoma Nóra, Kiss Eszter, Szántó Annamária

Felkészítő tanár: Czilli Aranka-Ágota

 

Kézdivásárhelyi Református Kollégium

3Y: Kovács Kinga, Zajácz Ágnes-Beáta, Szabó Barbara

Felkészítő tanár: Rancz-Gyárfás Zsuzsanna

 

 

 

© AESz, 2008. Minden jog fenntartva. Grafika: Ördög-Gyárfás Ágota. Webdesign: http://www.voidart.ro/